W 1908 roku ukazał się artykuł R. Yerkesa i J. Dodsona w którym opisali oni eksperyment dotyczący różnicowania przez myszy dwóch komór drewnianej skrzynki, czarnej i białej oraz unikania kary. Powstała teoria, zwana dziś od nazwisk badaczy teorią Yerkesa – Dodsona.
Alkoholicy wysokofunkcjonujący (HFA) zaprzeczają stereotypowemu obrazowi alkoholika – odnoszą sukcesy zawodowe, mają udane życia osobiste i towarzyskie, dbają o siebie. Na pierwszy rzut oka wyglądają na ludzi spełnionych i szczęśliwych, ale po pracy zrzucają maskę pozorów i upijają się w tajemnicy przed bliskimi.
Nałogowa regulacja emocji u osób uzależnionych oznacza, że w pewnym momencie alkohol, narkotyki czy hazard stają się źródłem wszystkich emocji i specjalnym kluczem, który je kontroluje. Obniżają lub podnoszą intensywność emocji, wyzwalają je, zamrażają lub tłumią.
Bliscy osób uzależnionych doskonale wiedzą jak trudno osoby takie znoszą wszelkie wzmianki na temat podjęcia prób wyjścia z nałogu. Występują u nich silne mechanizmy obronne (m.in. iluzja, zaprzeczenie, minimalizacja, racjonalizacja), które sprawiają, że nałogowiec nie dopuszcza do siebie racjonalnych argumentów.
Wyrażenie „ośrodek zamknięty” przywodzi na myśl odział więzienia, sugeruje opresję, ograniczenie wolności. Pacjenci uzależnieni, na początku terapii często zastrzegają w rozmowach w gabinecie: „na pewno nie dam się zamknąć w ośrodku”.
Uzależnienie to poważny problem, który dotyka wielu ludzi na całym świecie. Niezależnie od tego, czy mówimy o uzależnieniu od alkoholu, narkotyków, leków, czy hazardu, skutki mogą być katastrofalne zarówno dla osób uzależnionych, jak i ich bliskich.
Pacjent nawiązuje osobisty kontakt ośrodkiem i umawia się na rozmowę kwalifikacyjną z psychoterapeutą lub lekarzem.