Nasz zespół
Grzegorz Kempka
Jestem certyfikowanym psychoterapeutą uzależnień, magistrem pedagogiki resocjalizacyjnej i profilaktyki społecznej. Od niespełna trzydziestu lat pomagam osobom uzależnionym, nadużywającym i zagrożonym uzależnieniem. Aktualnie uczestniczę w szkoleniu z dziedziny psychoterapii systemowej. Przez wiele lat pracowałem z osobami uzależnionymi w różnych placówkach, takich jak: ambulatoria, więzienne oddziały terapeutyczne, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, punkty konsultacyjne i inne. Prowadziłem także firmę zajmującą się profilaktyką uzależnień.
Od lat prowadzę prywatny gabinet psychoterapii, gdzie pracuję głównie z osobami uzależnionymi, parami i rodzinami, a także z młodzieżą. Uczestniczyłem w tworzeniu Ośrodka dla Młodzieży Uzależnionej w Pałęgach, którym kierowałem w początkach jego istnienia.
Moje rozumienie pacjenta opieram nie tylko na zdobytym wykształceniu formalnym czy doświadczeniu będącym skutkiem wieku ale także na osobistym przeżyciu uzależnienia i doświadczeniu psychoterapii uzależnień przed wielu laty. Moją największą zawodową pasją jest metoda społeczności terapeutycznej, którą stosuję się w ośrodku leczenia uzależnień „San Damiano” w Chęcinach. Pracuję tam od 2004 roku jako specjalista psychoterapii uzależnień. Jestem członkiem Polskiej Federacji Społeczności Terapeutycznych. Pasje naukowe, to prace prof. Kazimierza Dąbrowskiego, zagadnienia higieny psychicznej, kryzysy rozwojowe, kwestie znaczenia zainteresowań i pasji w rozwoju i inne.
Arleta Kempka
Jestem certyfikowaną psychoterapeutką uzależnień oraz psychoterapeutką systemową. Od prawie dwudziestu lat pracuję z osobami uzależnionymi i ich rodzinami. Jako terapeutka systemowa od lat pracuję również z rodzinami oraz parami, prowadząc gabinet prywatny. W 2007 roku zdobyłam certyfikat psychoterapii uzależnień. Ukończyłam również czteroletnie szkolenie w Ośrodku Psychoterapii Systemowej w Krakowie.
Przez lata szkoleń pracowałam w różnych placówkach zajmujących się pomaganiem ludziom, w ambulatoriach, ośrodkach stacjonarnych i innych. Od 2005 roku jestem związana z Franciszkańskim Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Chęcinach, gdzie od 2009 roku pełnię funkcję kierownika ośrodka leczenia uzależnień San Damiano. Jestem członkiem zarządu Polskiej Federacji Społeczności Terapeutycznych i superwizorem z ramienia tej organizacji.
Anna Mazur
Jestem doktorem nauk społecznych w zakresie pedagogiki. Kwalifikacje do prowadzenia terapii zdobyłam w Ośrodku Psychoterapii Systemowej w Krakowie. Ukończyłam wiele kursów kwalifikacyjnych. Tym samym posiadam uprawnienia mediatora w sprawach rodzinnych, karnych i z nieletnim sprawcą czynu karalnego.
Ponadto jestem absolwentką studiów podyplomowych w zakresie kryminologii oraz warsztatów szkoleniowych w zakresie: postępowania terapeutycznego w kryzysach małżeńskich i zaburzeniach relacji partnerskich, oraz przygotowujących do pomocy psychologicznej w zachowaniach opozycyjno-buntowniczych u młodzieży.
Doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując jako asystent rodziny, społeczny kurator sądowy, wychowawca w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych. Aktualnie jestem także wykładowcą na uczelni. Prowadzę terapię indywidualną, rodzin i par. W swojej pracy korzystam z podejścia systemowego. Dokonuję także superwizji swojej działalności.
Emilia Kopacz
Jestem absolwentką psychologii o specjalności klinicznej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Obecnie jestem w trakcie szkolenia certyfikacyjnego w dziedzinie psychoterapii uzależnień w Krakowskiej Szkole Psychoterapii Uzależnień. W czasie studiów psychologicznych byłam wolontariuszką w Regionalnym Centrum Wolontariatu w Kielcach, gdzie rozwijała się w różnych formach pomocy drugiemu człowiekowi.
Aby dalej zdobywać wiedzę i doświadczenia związane z pomaganiem osobom uzależnionym, podjęłam współpracę z Ośrodkiem Leczenia Uzależnień „San Damiano” w Chęcinach, gdzie po uzyskaniu tytułu magistra psychologii pracuje do dnia dzisiejszego (od 2022 roku).
Byłam koordynatorem badań w placówce w ramach projektu badawczego pn. „Badanie czynników leczących w społeczności terapeutycznych w grupie pacjentów uczestniczących w terapii metodą społeczności terapeutycznej” prowadzonego przez Polską Federację Społeczności Terapeutycznych.
W relacji z pacjentami kieruje się szacunkiem dla ich podmiotowości, wspieram ich w pracy nad motywacją do zmian i uświadamianiem sobie trudności wpływających na problemy życiowe. Korzystam z narzędzi diagnostycznych w celu polepszania efektów pracy terapeutycznej. Swoją pracę z pacjentami poddaję superwizji, a także stale rozwijam się w celu efektywnego pomagania.
Anna Chojnecka-Kościów
Jestem absolwentką pedagogiki o specjalizacji resocjalizacyjnej i sądowej oraz certyfikowaną specjalistką psychoterapii uzależnień. Aktualnie realizuję specjalizację w zakresie psychoterapii behawioralno- poznawczej. Posiadam wieloletnie doświadczenie w pracy z pacjentami uzależnionymi, ich rodzinami i partnerami. W mojej pracy stawiam przede wszystkim na poufność oraz zaangażowanie w procesie terapeutycznym.
Jednym z najważniejszych aspektów pracy z pacjentem jest dla mnie wyrażanie i rozpoznawanie uczuć. Brak tych umiejętności często blokuje nas przed nawiązywaniem relacji bądź wychodzeniem z konfliktów w akceptowalny sposób. Dzięki empatii jestem w stanie głębiej zrozumieć problem oraz jego znaczenie.
Praca z drugim człowiekiem jest dla mnie zawsze nowym i cennym doświadczeniem. W związku z tym do każdego pacjenta podchodzę z dużym szacunkiem oraz otwartością. Moją zaletą jest aktywne słuchanie, które pozwala zbudować bezpieczną przestrzeń do mówienia o swoich trudnościach — nawet tych sprawiających duży dyskomfort.
Jako psychoterapeutka swoją pracę poddaję regularnej superwizji. Biorę czyny udział w szkoleniach, które pozwalają mi na zdobywanie nowych kompetencji przydatnych w pracy terapeutycznej. W Pracowni Psychoterapii Kryzysu szczególna uwagę poświęcam programom pracy nad emocjami.
Edyta Laurman-Jarząbek
Jestem absolwentką psychologii z specjalnością kliniczna i osobowości, psychotraumatologiem i seksuologiem, certyfikowanym terapeutą EMDR oraz specjalistką zdrowia publicznego. W swojej pracy bezwzględnie przestrzegam zasady poufności, kieruję się etyką zawodową, posiadam zasoby osobowościowe do budowania leczącej relacji.
Znam granicę własnych kompetencji, jeśli zaistnieje potrzeba pokieruję do innego specjalisty. Każdego traktuję z szacunkiem, akceptuję uczucia i wartości, a budowanie ciepłej, bezpiecznej, wspierającej relacji opieram się na empatii, staram się rozumieć, co przeżywasz, ale z zachowaniem dystansu, by nie dać się owładnąć emocjom.
Zachowuję elastyczność, potrafię wyjść poza stereotypowe myślenie. Dla mnie każdy Człowiek jest spotkaniem – więc cechuje mnie postawa zaciekawienia - szczera chęć poznania Ciebie.
W trakcie konsultacji zbuduję przestrzeń, byś mógł swobodnie mówić o swoich trudnościach i objawach, nawet jeśli są one dla Ciebie dyskomfortowe, a nawet wstydliwe. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji oraz regularnie rozwijam i doskonale swoje umiejętności tak, aby efektywnie pomagać.
Jacek Zieliński
Jestem absolwentem psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Ukończyłem Krakowskie Centrum Psychodynamiczne w Krakowie oraz Studium Socjoterapii i Treningu Interpersonalnego. Należę do Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Aktualnie uczestniczę w szkoleniu celem uzyskania certyfikatu w Polskim Towarzystwie Psychologicznym. Pomocą psychologiczną oraz psychoterapią zajmuję się od dwudziestu lat.
Pracuję z osobami dorosłymi oraz młodzieżą. Pomagam zrozumieć samego siebie, uczę podejmować dobre decyzje oraz osiągać satysfakcję z życia - szczególnie w relacjach z bliskimi osobami i z samym sobą.
Swoje doświadczenie zdobywałem jako stażysta i pracownik na oddziale psychiatrycznym stacjonarnym oraz dziennym, a także pracując terapeutycznie zarówno w poradni zdrowia psychicznego, jak i w gabinecie prywatnym. W swojej pracy wiele godzin spędziłem na konsultacjach z osobami uzależnionymi oraz z ich rodzinami. Ponadto brałem udział w licznych sympozjach i konferencjach z zakresu doskonalenia pracy terapeutycznej. Prowadzę konsultacje psychologiczne, psychoterapię indywidualną, grupową oraz warsztaty psychoedukacyjne.
Bardzo zależy mi na tym, aby osoby, którym pomagam osiągały radość i zadowolenie w życiu. Korzystam z podejścia psychodynamicznego metodą TFP. Systematycznie superwizuję swoją pracę.
Rafał Marzec
Jestem absolwentem psychologii na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Studium Leczenia Uzależnień Instytutu Psychologii Zdrowia w Warszawie. Od 2013 roku jestem Certyfikowanym Specjalistą Terapii Uzależnień. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywałem latach 2007 - 2009 w ośrodku dla osób stosujących przemoc, gdzie po raz pierwszy zetknąłem się także z problematyką uzależnień. Pracowałem również z osobami z niepełnosprawnością intelektualną w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Busku – Zdroju.
Od 2010 roku jestem związany z Ośrodkiem „San Damiano” w Chęcinach, gdzie pracuję jako psycholog i terapeuta. Zajmuję się diagnozą psychologiczną, prowadzeniem treningów umiejętności społecznych i radzeniem sobie ze złością z wykorzystaniem metody ART.
W pracy przyświeca mi przede wszystkim idea, iż najważniejsza w terapii jest profesjonalna relacja między pacjentem a terapeutą oraz empatyczne zrozumienie jego trudności. Przekazując pacjentowi diagnozę staram się, aby nie była ona etykietą ale raczej dawała informację na temat kierunków zmiany i pomagała pacjentowi w realizacji celów, jakie stawia sobie w terapii. Szczególnie bliskie w pracy terapeutycznej jest mi podejście systemowe i poznawczo behawioralne. Obecnie jestem w trakcie realizacji czteroletniego kursu psychoterapii poznawczo – behawioralnej z dialogiem motywującym w Akademii Motywacji i Edukacji w Warszawie.
Mam za sobą szereg szkoleń z zakresu interwencji kryzysowej i terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. W Pracowni Psychoterapii Kryzysu koordynuję kwestie diagnostyczne oraz jestem opiekunem programów umiejętności społecznych.
Justyna Wolska
Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Białymstoku. Ukończyłam również pięcioletnią specjalizację w zakresie psychiatrii w Klinice Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 1990 roku zawodowo związana jestem ze Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy, gdzie przez wiele lat pracowałam w stacjonarnych oddziałach terapii uzależnień.
Ponadto od 16 lat prowadzę pacjentów w Poradni Leczenia Uzależnień Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii. Posiadam wieloletnie doświadczenie we współpracy z Gminnymi Komisjami Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz jako biegły sądowy w przedmiocie uzależnień.
Aktualnie w swojej pracy koncentruję się na niesieniu pomocy psychiatrycznej osobom uzależnionym leczącym się w warunkach stacjonarnych – m.in. w Ośrodku Terapii Uzależnień od Substancji Psychoaktywnych „San Damiano” w Chęcinach czy hostelach dla osób uzależnionych oraz w warunkach ambulatoryjnych.
Od 2014 roku prowadzę również prywatną praktykę lekarską. W pracy lekarza psychiatry cenię daleko posunięta empatię i wnikliwość. Ludzką psychikę postrzegam i przeżywam jako niezgłębioną, niekończącą się opowieść, która wciąż mnie zachwyca, fascynuje i zaskakuje.
Piotr Zimoch
Jestem absolwentem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W 2012 roku ukończyłem studia magisterskie na kierunku resocjalizacja i profilaktyka społeczna, a w 2021 - na tej samej uczelni - zostałem magistrem psychologii. Ponadto ukończyłem szkolenie w Polskim Towarzystwie Zapobiegania Narkomanii w Katowicach i od 2015 roku jestem specjalistą psychoterapii uzależnień. Z ludźmi uzależnionymi pracuję od 2012 roku. W tym czasie, będąc jeszcze na studiach, podjąłem się wolontariatu w Ośrodku Leczenia Uzależnień ,,San Damiano” w Chęcinach.
Moja droga zawodowa w pracy terapeutycznej od tego czasu jest związana z Ośrodkiem w Chęcinach, gdzie obecnie pełnie funkcje zastępcy kierownika ośrodka. Pracuję także w Poradni Leczenia Uzależnień z osobami uzależnionymi od różnych substancji psychoaktywnych oraz z ich rodzinami.
Jestem członkiem Polskiej Federacji Społeczności terapeutycznych. W wolnym czasie moimi największymi pasjami jest sport i turystyka. W młodym wieku amatorsko grałem w piłkę nożną. W dorosłości pozostałem kibicem piłkarskim. Od lat chodzę po górskich szlakach, jestem członkiem Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. W Pracowni Psychoterapii Kryzysu opiekuję się Programem Przeciwdziałania Nawrotom.
Łukasz Koper
Jestem studentem psychologii, ukończyłem terapię w ośrodku leczenia uzależnień San Damiano w Chęcinach. Jako neofita wybrałem nową drogę życie także w sferze zawodowej i uczę się pomagać ludziom uzależnionym.
W Pracowni Psychoterapii pomagam w realizacji programu wprowadzającego elementy społeczności terapeutycznej oraz koordynuję współpracę z ruchem samopomocowym.